Manalı Sözler

03.02.2022
Manalı Sözler

Manalı sözler yazımızda birbirinden manalı sözler bulabilir ve manalı mesajları sosyal medyada paylaşarak onlarca beğeni ve paylaşım alabilirsiniz.

Manalı Sözler

Şu hayatta kimse senin gibi olamaz, kimseyi kendine benzetmeye kalkma. Çünkü sen gibi olan tek yüz, aynadaki karşılığındır.

İnsanların geçmişine özlem duyması anlaşılabilir bir şey, fakat neden ısrarla o geçmişi yaşamaya çalışıyorsunuz ki? Her sabah olduğunda yeni bir tanesine başlamak dururken!

Ne kadar uzağa gidersen git, bütün mesafeler yürekte başlar. Ne kadar uzağa kaçarsan kaç, bütün yolculuklar kendinde başlar. İnsan bir anlamda öz benliğinin yansımasıdır.

Sen beni anlamasan da olur. Hiç kimse anlamasa da olur. Gerçek özgürlük biraz da budur: Ben her şeyi anlıyorum, hiçbir şeyi anlatmasam da olur!

Sakın unutma; bir insanı affetmekle ona göz yummak arasında sadece birkaç adım vardır. Birkaç adım sonrasında, değişmez sandığın dünyan tepetaklak olabilir.

Bir insanı bedenen ameliyat etmek istiyorsanız bayıltmanız gerekecektir. Ruhen ameliyat etmeye karar verdiyseniz ise ayıltmanız…

Eğer özgür bir toplumu savunuyorsan, özgürlük uğruna ölmeni gerektirecek durumlar olabilir. Eğer aşkın yeryüzündeki hakimiyetini savunuyorsan, aşk uğruna yaşamanı gerektirecek durumlar olabilir.

Olumsuz kişilere maruz kalmak, radyasyona maruz kalmak gibidir; belirli aralıklarla aldığınız dozlara dayanabilirsiniz, ancak buna bir yaşam boyu maruz kalmak sizi öldürecektir.

İnsanın en mutlu ve en huzurlu hissettiği evre uykudur. Uykudan sonrasıyla uykudan öncesi arasında bir fark bulunamaz, ikisi de aynı hayatı gösterir.

Beni örnek alarak bana benzemek isteyen kişileri uyarıyorum: Ben de bir başkasına benzemek istemiştim, artık kim olduğumu hatırlamayacak kadar ölüyüm.

Arkadaş olmadan sevgili olmaya çalışmak, su içmeden yemek yiyerek hayatta kalmaya benzer. Yaşamınızda eksik bir taraf bırakıyorsanız, olayların sonucunda yarım kalmaya mahkum olursunuz.

Düşmanını iyi tanımadığın sürece tahtını savunamazsın. Düşmanını senden iyi tanıyan biri çıktığında, sen o tahtı çoktan kaybetmişsin demektir. Tanımak, dünya üzerindeki en zeki eylemlerden biridir.

Dünyanın alışkanlıktan döndüğünü söylüyorsan, dün yaptığın yanlışları bugün tekrar etmemelisin. Alışkanlıktan yaşamak ile bilinçli bir şekilde yaşamanın arasında bütün bir dünya vardır.

Size işe yaramaz biri olduğunuz ve hiçbir işin üstesinden gelemeyeceğiniz öğretildi. Oysa size bunlar söyleyen toplumdu. Farklı biri olmanız yalnızlığa sebebiyet verebilir, mahkum olmaya değil.

Bir gül kadar güzel bak dünyaya; ama dikeni kadar saldırgan olma. Birinden öyle bir bahset ki, söylediğin sözle onu ya öldür ya yaşat, fakat asla yaralama.

Beni anlamadın demek isterdim. Fakat sen beni çok iyi anladın. İşte dayanamadığım acının adı bu. Beni çok iyi anladığın için, canımı çok iyi yaktın.

Dünya düzeni nasıl olması gerekiyorsa öyle oldu. Bu hayatta kendini bir şeylerden kurtaramıyorsan, seni bir başkası kurtaramaz. Özgürlüğün senin elinde, peki senin ellerin nerede?

Boş bir sokakta yürümenin keyfini bile yaşayamıyoruz artık. Bütün sokaklar, bütün caddeler o kadar dolu ki… Ve aslında bu doluluk aynı zamanda o kadar büyük bir boşluk ki…

Manalı sözler yazımızın sonuna geldik. Daha fazlası için anlamlı sözler, sevgiliye anlamlı sözler, anlamlı aşk sözleri ve mevlana sözleri yazılarımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.